Home Aktualności Komentarz - skutki ustawy o sieci - to tylko działania pozorne
Komentarz - skutki ustawy o sieci - to tylko działania pozorne
Środa, 03 Styczeń 2018 17:10

 

To tylko pozorne działanie, bo bez większych nakładów publicznych co najmniej na poziomie 6,8 % PKB na ochronę zdrowia w Polsce, nic się nie zmieni. I nawet nie poprawi tego projekt rozporządzenia w sprawie możliwości łączenia dyżurów na kilku różnych oddziałach przez jednego lekarza jednocześnie. Przypomnę tylko, że sieć szpitali pozwala już dyrektorom jednostek na konsolidacje oddziałów co wiąże się z np. redukcją etatów i kosztów, bo zamiast dwóch, trzech, czterech ordynatorów, odpowiednio dwóch, trzech, czy czterech oddziałowych może być przecież jedna osoba. A to z kolei odbija się niekorzystnie na pacjentach i na jakości leczenia przez specjalistów.

 

 

Sieć szpitali wprowadziła wśród pacjentów chaos organizacyjny i gorszą dostępność chorych do lekarzy. W ramach pracy normatywnej temu samemu lekarzowi może być powierzana praca w oddziale i AOS czy IP (SOR), a w ramach ponadnormatywnej w oddziale, IP ( SOR) czy POZ (nocna Opieka). Chociażby w Lublinie zamiast pięciu punktów nocnej opieki zdrowotnej są teraz tylko trzy. Mieliśmy ostatnio w święta pierwszy test ich działania. Okazało się, że było za mało lekarzy i pacjenci oczekiwali w kolejkach po kilka godzin. Ten wielki test wyszedł naprawdę słabo. Nie jest lepiej, jest tylko gorzej.

Trzeba też zauważyć, że z roku na rok przybywa pacjentów w szpitalach. W związku z czym potrzebne będzie więcej pieniędzy na leczenie. A umowy na finansowanie leczenia opiewają na poziomie kontraktów z 2015 r. i mogą być podpisywane na 4 lata. Spowoduje to tylko to, że np.
w 2020 roku budżet szpitala będzie wynosić tyle samo. Obawiamy się, że zamiast się rozwijać szpitale cofną się do czasów powojennych. Choroby nie da się zaplanować. Do leczenia chorób potrzebne są środki.

Wprowadzenie ryczałtu też nie jest dobrym rozwiązaniem, bo dyrektorzy będą musieli sami rozdysponować pieniądze między oddziałami, których nie wystarczy na wszystkie zabiegi
i procedury. Nie będzie już możliwości zapłaty za nadwykonania. Poza tym o jakich pieniądzach my mówimy, w 2017 r. finansowanie publiczne osiągnęło dopiero poziom 4,5 %. PKB, skoro
w Polsce na leczenie wydajemy cztery razy mniej z puli rządowej niż w innych krajach Europy. Każdy ruch wojska przynosi straty i analogicznie każda czynność medyczna generuje koszty, coraz większe koszty, ponieważ wprowadzenie nowoczesnych technologii medycznych jest co raz droższe.

Przewodniczący Zabrania
Antoni Rybka - Przewodniczący ZRZL OZZL

Sekretarz Zebrania
Andrzej Ciołko - W-ce Przewodniczący ZRZL OZZL

 

Komentarz (plik odt)

 
created by dastudioCopyright © 2021 Open Source Matters. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.